Kimya ve Biyoloji Mühendisliği

Doktora

Doktora programının amacı, öğrenciye bağımsız araştırma yapma, bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma ve yeni sentezlere ulaşmak için gerekli adımları belirleme yeteneği kazandırmaktır. Bu programlar yeni orijinal sonuçların keşfedilerek bilim dünyasına sunulmasını hedeflemektedir. Doktora çalışmalarına ayrılan yeterli zaman dilimi içerisinde uluslararası düzeyde rekabetçi araştırma sonuçları elde edilmekte ve mesleğin gelecekteki liderleri eğitilmektedir. Program mezunlarının potansiyel iş imkanları arasında uluslararası akademik kariyer, araştırma ve geliştirme kuruluşlarında lider pozisyonda çalışma ve yeni teknolojilerin ticarileştirilmesinde girişimci iş kuruculukları vardır. Doktora programı adaylarının ilişkili lisans ya da yüksek lisans diplomasına sahip olmaları gerekir Farklı dallarda diplomaya sahip adaylara gerekli görüldüğü takdirde alttan lisans dersi aldırılması gerekebilir.

Programın Yükümlülükleri


Lisans ve yüksek lisans derecesi ile programa başvuru yapılabilir. Kimya ve Biyoloji Mühendisliği doktora programına lisans derecesi ile kayıt olan doktora öğrencilerinin en geç 6. dönemin sonuna kadar en az 14 ders, 42 kredi ve seminer dersini tamamlaması ve en geç 7. döneminin sonunda doktora yeterlilik sınavına girmesi beklenmektedir.  Yüksek lisans derecesi ile programa kayıt olan doktora öğrencilerinin en geç 4. dönemin sonuna kadar en az 7 ders, 21 kredi ve seminer dersini tamamlaması ve en geç 5. döneminin sonunda doktora yeterlilik sınavına girmesi beklenmektedir.

Kredili derslere ek olarak tüm öğrencilerin CHBI 695 - Doktora Tezi, CHBI 590 - Seminer, ETHR 500 - Bilimsel Araştırma Teknikleri ile Araştırma ve Yayın Etiği, ENGL 500 - Akademik Yazın Tekniği, TEAC 500 - Öğretim Deneyimi, KOLT 600 - Yükseköğretimde Öğretme ve LIBR 500 - Kütüphane Araştırmacı Gelişim derslerini almaları zorunludur.

Ders Planı

Required core courses (3 credit each):

CHBI 501 Transport Phenomena
CHBI 502 Reaction Engineering
CHBI 503 Thermodynamics


Elective courses (3 credit each):

CHBI 504  Advanced Thermodynamics
CHBI 505  Polymer Engineering
CHBI 506  Bioinformatics
CHBI 507  Advanced Mass transfer
CHBI 509  Fundamentals of Environmental Technologies
CHBI 510  Industrial Microbiology
CHBI 511  Sustainable Energy
CHBI 516  Biotechnology
CHBI 521/MECH 521 Advanced Fluid Dynamics
CHBI 522 Computational Structural Biology
CHBI 530  Systems Biology
CHBI 584  Tissue Engineering
CMSE 520  Biomolecular Structure, Function and Dynamics
ENGR 500  Applied Optimal Control
INDR 501  Optimization Models and Algorithms
MASE 501  Structure of Materials (1,5 credits)
MASE 502  Electrical & Optical Properties of Materials (1,5 credits)
MASE 504  Thermal Properties of Materials (1,5 credits)
MASE 505  Mechanical Properties of Materials (1,5 credits)
MASE 506  Synthesis, Characterization & Processing of Materials
MASE 538  Intermolecular and Surface Forces
MASE 540  Surface & Interface Properties of Materials
MASE 542  Biomaterials
MASE 570  Micro and Nanofabrication
MATH 503 Applied Mathematics

Courses are selected by the students from the above list and from other courses not listed here in accordance with their areas of specialization and subject to the approval of their advisors. In addition, each student has to take a seminar course, CHBI 590 Seminar. Students also register for the thesis course.

CHBI 590
Seminar

CHBI 695
PhD Thesis

Students who have TA assignments  must take TEAC 500: Teaching Experience during the semesters of their assignments.  Students must also take ENGL 500: Graduate Writing course.

Students who do not have a formal degree in Chemical and Biological Engineering are encouraged to apply. Once they are admitted, their course program is designed to make up for any lack of background. These students will attend our undergraduate courses in fluid mechanics, heat and mass transfer, if they have not taken such courses earlier. With this additional course work they will be able to take the graduate required courses and obtain a strong educational background. For these students the course schedule will be tailored but a typical coarse load includes:

YEAR 1
Fall Semester

CHBI 301 Fluid Mechanics
MATH 503 Applied Math
CHBI 503 Thermodynamics

Spring Semester

CHBI 302 Heat and Mass Transfer
Graduate Electives (1 or 2)

YEAR 2
Fall Semester

CHBI 501 Transport Phenomena
Graduate Electives (1 or none)