Genel Bakış
Alper Uzun, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Kimya Mühendisliği lisans ve yüksek lisans derecelerini sırasıyla 2001 ve 2003 yıllarında aldı. Daha sonra, atomik olarak dağılmış destekli metal katalizörlerde yapı-performans ilişkileri üzerine doktora çalışmalarını gerçekleştirmek üzere UC Davis'e geçti. 2009'da doktorasını tamamladıktan sonra, naphthenic türlerde C-C bağ kırılması üzerine kataliz çalışmaları için UC Berkeley'e doktora sonrası araştırmacı olarak katıldı. Daha sonra, geleceğin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yeni katalitik teknolojilerin geliştirilmesi üzerine çalışmak üzere ConocoPhillips/Phillips 66'un AR-GE Merkezi'ne araştırma mühendisi olarak görev yaptı. 2012 yılından beri Koç Üniversitesi, İstanbul, Türkiye'de Kimya ve Biyolojik Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Prof. Uzun, enerji için kataliz ve gaz depolama/ayrımı için malzemeler üzerine araştırmalar yürütmektedir. Bu çalışmaları 100'ü aşgın makalede yer bulmuştur. Prof. Uzun Koç Üniversitesi-TÜPRAŞ Enerji Merkezi'nin eş direktörlüğü ve Koç Üniversitesi Yüzey Bilimi ve Teknoloji Merkezi'nin yardımcı direktörüğünün yanı sıra Türkiye Kataliz Derneği yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Teşvik Ödülü, Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Genç Bilim İnsanı Ödülü, Bilim Akademisi Türkiye Genç Bilim İnsanı Ödülü, ODTÜ Mustafa Parlar Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü, Sedat Simavi Ödülü, Koç Üniversitesi Üstün Öğretim Ödülü ve Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Üstün Öğretim ve Üstün Araştırmacı Ödülleri'nin sahibidir.
Araştırma Alanları
Enerji , Malzeme Bilimi , KatalizEğitim
Doktora Sonrası Araştırma, California Üniversitesi, Berkeley
Doktora, California Üniversitesi, Davis
Yüksek Lisans, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Lisans, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Ödüller
Tübitak Incentive Award
TÜBA GEBİP Ödülü