Doktora

Biyomedikal bilimlerin uygulama alanları her geçen gün genişlemektedir.  Bunu özellikle temel tıbbın giderek moleküler biyoloji alanına kaymasıyla görebiliyoruz.  Artık hastalıkların teşhis ve tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesi moleküler biyologların bulgularına dayanılarak yapılıyor.  Moleküler biyoloji araştırmaları sayesinde insan hücresinin nasıl işlediğini en küçük detayına kadar öğrenebiliyoruz.  Dünyada da hızla gelişen bu heyecan verici alanda Koç Üniversitesi dünya standartlarında araştırmalar gerçekleştirmek ve yeni araştırmacılar yetiştirmek amacı ile 2013 yılında Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Doktora Programını başlatmış bulunmaktadır.

Öğrenciler bölümümüzde, kanser ve kalıtımsal hastalıklar dahil çeşitli hastalıkların oluşum ve sebepleri, temel hücre fonksiyonları ve çalışma prensipleri, kök hücrelerin insan sağlığı için uygulamalarını, beyin ve sinir sistemi fizyolojisi gibi dünyada da hızla ilerleyen bir çok ilginç konuda araştırmalar yürütmekte olan gruplara katılma olanağı bulmaktadırlar.  Temel amacımız buradan elde edilecek deneysel sonuçları yüksek etkili bilimsel makaleler olarak yayınlanarak dünya çapında duyurulmasını sağlamak ve  bu bulguların çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavisi için kullanımına olanak vermektir.

Doktora programını tamamlayan öğrenciler yurtiçi ve dışında bir çok üniversite ve araştırma enstitüsünde  başarılı araştırmacılar olarak kariyerlerine devam edebileceklerdir.

Programın Yükümlülükleri

Lisans ve yüksek lisans derecesi ile programa başvuru yapılabilir. Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği doktora programına lisans derecesi ile giren doktora öğrencisinden en geç 6. dönemin sonuna kadar en az 14 ders, 42 krediyi tamamlaması ve en geç 7. döneminin sonunda doktora yeterlilik sınavına girmesi beklenmektedir.  Yüksek lisans derecesi ile programa giren doktora öğrencisinden en geç 4. dönemin sonuna kadar en az 7 ders, 21 krediyi tamamlaması ve en geç 5. döneminin sonunda doktora yeterlilik sınavına girmesi beklenmektedir.

Kredili derslere ek olarak tüm öğrencilerin MBGE 590 seminer dersini, ENGL 500 Graduate Writing ve TEAC 500 Teaching Experience derslerini almaları zorunludur.